Vedomosti

Ktorá veľkosť stroja na pelety na drevené štiepky je najziskovejšia na výrobu paliva?

 

Uvažujete o spustení linky na výrobu peliet?Pošlite nám svoj kapacitný cieľ a surovinu →

„Správna“ veľkosť stroja na pelety nie je len o konských silách{0}}je funkciou dostupnosti surovín, miestnych nákladov na elektrinu, štruktúry pracovnej sily a vášho cieľového trhu. Malé línie (1 – 3 t/d) vyhovujú miestnym mikro-podnikom; stredné trate (5 – 15 t/d) vyrovnávajú investície a rozsah; veľké riadky (20+ t/d) majú zmysel len vtedy, keď sú už zabezpečené východiskové a exportné kanály. Tento článok rozoberá náklady, zisk a prevádzkové kompromisy-pre každú úroveň s modelom návratnosti, do ktorého môžete zapojiť svoje vlastné čísla.

 

Kľúčové poznatky

  • Malé (1–3 t/d):Zariadenie s najnižšou vstupnou bariérou - odhadované na 50 000 – 80 000 CNY, napájanie 220 V, 1 – 2 operátori. Zisk je poháňaný takmer-nulovými nákladmi na suroviny z miestneho poľnohospodárskeho odpadu.
  • Stredné (5 – 15 t/d):Odhadovaná celková investícia 400 000 – 600 000 CNY vrátane pomocných systémov (drvič, sušička, chladič). 380 V napájanie, 3 – 5 pracovníkov. Hromadné objednávky z modernizácie priemyselných kotlov zlepšujú cenovú stabilitu.
  • Veľké (20+ t/d):Samotné vybavenie sa odhaduje na viac ako 800 000 CNY; potrebuje profesionálny výrobný priestor, špecializovaný dodávateľský reťazec surovín a 10+ zamestnancov. Zisk závisí od exportných trhov a dlhodobých{4} dohôd o odbere.
  • Vzorec návratnosti:Mesiace=Celkové investície ÷ (mesačné tony × čistý zisk na tonu). Pred potvrdením skontrolujte čísla s vašimi miestnymi nákladmi.

 

 

1. Rámec pre dimenzovanie, nielen cenník

 

Výroba drevených peliet nie je -veľkosť{1}}vhodná- pre všetky firmy. Priemer stroja, výkon motora a konfigurácia matrice vyplývajú z jednej praktickej otázky:koľko ton za deň reálne očakávate, že vyrobíte a predáte?

Tri široké kapacitné úrovne pokrývajú väčšinu skutočných{0}}inštalácií. Tabuľky nižšie používajú odhady trhu zhromaždené od čínskych dodávateľov zariadení a diskusií v odvetví zo začiatku roka 2026. Každý údaj berte ako orientačný - a získajte aktuálnu cenovú ponuku pre svoju konkrétnu konfiguráciu, umiestnenie a surovinu.

 

 

2. Malý-rozsah: 1 – 3 tony za deň

 

Komu sa to hodí

Rodinné dielne, vidiecki podnikatelia, poľnohospodárske družstvá začínajúce vedľajšiu živnosť. Hlavnou výhodou jeblízkosť suroviny: slama, ryžové šupky, piliny a zvyšky dreva zozbierané v okruhu 10 – 20 km za zanedbateľné náklady.

 

Odhadované investičné a prevádzkové parametre

 

Položka Typický rozsah (odhad)
Hlavný peletovací stroj 50 000 – 80 000 CNY
Doplnkové (malý drvič, triedenie, vrecovanie) 15 000 – 25 000 CNY
Podlahová plocha 20–40 m² (nádvorie alebo malá kôlňa)
Požiadavka na napájanie 220 V jednofázový-fázový (typický); niektoré modely potrebujú 380 V - potvrdiť pred nákupom
Operátori 1–2
Denný výkon 1–3 t

Všetky údaje sú odhady trhu (domáca Čína, Q1 2026). Skutočné náklady závisia od značky, konfigurácie, miestnej prepravy a dovozných ciel.

 

Vodiči zisku

 

  • Cena suroviny:Účinná nula, ak sa slama a piliny zbierajú z okolitých fariem. Toto je najväčšia zisková páka.
  • Cena hotových peliet:Miestny predaj na farmy, skleníky a vidiecke domácnosti zvyčajne dosahuje 800 – 1 000 CNY za tonu (odhad trhu).
  • Čistý zisk na tonu:200 – 400 CNY po odpočítaní elektriny, práce a spotrebného materiálu - v širokom rozsahu v závislosti od miestnych sadzieb energie a ceny práce.

 

Ilustratívny príklad návratnosti (nie je zárukou):predpokladať celkovú investíciu 75 000 CNY, produkciu 2 t/d, 25 prevádzkových dní/mesiac, čistý zisk 300 CNY/t. Mesačná čistá suma=2 × 25 × 300=15 000 CNY. Návratnosť ≈ 75 000 ÷ 15,000=5 mesiacov. Ak suroviny nie sú zadarmo, návratnosť sa predlžuje; ak využitie klesne, návratnosť sa natiahne. Spustite svoje vlastné čísla.

Obmedzenia

Výrobná kapacita obmedzuje príjmy. Linka 2–3 t/d nemôže obsluhovať hromadné priemyselné zmluvy a konzistencia kvality (vlhkosť, trvanlivosť) sa líši viac ako na väčších, lepšie{3}}inštrumentovaných linkách. Táto úroveň si konkuruje blízkosťou, nie cenou za tonu.

 

 

3. Stredný-rozsah: 5 – 15 ton za deň

 

Komu sa to hodí

Družstvá, malé{0}}až{1}}stredné podniky (MSP) a podnikatelia, ktorí už overili miestny dopyt a dokážu zabezpečiť suroviny vo veľkom rozsahu. Toto je sladká bodka pre mnohých-vstupujúcich do priemyslu.

 

Odhadované investičné a prevádzkové parametre

 

Položka Typický rozsah (odhad)
Kompletná výrobná linka (peletizátor, drvič, sušička, chladič, triedič, dopravník, bager) 400 000 – 600 000 CNY
Inštalácia a uvedenie do prevádzky 30 000 – 50 000 CNY
Podlahová plocha 150–300 m² (vyhradená dielňa)
Požiadavka na napájanie 380 V trojfázový-; celkový inštalovaný výkon typicky 55–132 kW
Operátori 3-5 za zmenu
Denný výkon 5–15 t

Odhady založené na čínskom domácom trhu; rotačná sušička, kladivový mlyn a protiprúdový{0}chladič sú veľké pomocné položky. Ceny sa líšia podľa značky a úrovne automatizácie.

 

Úspory z rozsahu

Posun z 2 t/d na 10 t/d reže na-tonu stropu. Väčšie dávkové sušenie znižuje energiu na tonu odhadom o 10 – 20 CNY; Hromadný nákup surovín môže znížiť náklady na suroviny o 30 – 50 CNY/t.

 

Prístup na trh

Pri tomto výkone sa môžete uchádzať o zákazky na rekonštrukciu priemyselných kotlov (diaľkové kúrenie, farbenie textílií, spracovanie potravín), kde odbery-objemov stabilizujú cenu. Domáce priemyselné-pelety (priemer 6 – 8 mm, nízky obsah popola) sa v Číne zvyčajne predávajú za 900 – 1 100 CNY/t, hoci regionálne rozdiely sú veľké.

 

Ilustratívna návratnosť (stredná línia):celková investícia 500 000 CNY; výkon 10 t/d × 26 dní=260 t/mesiac; čistý zisk 250 CNY/t. Mesačná čistá suma=CNY 65 000. Návratnosť ≈ 500 000 ÷ 65 000 ≈ 7,7 mesiaca. Pri 50% využití sa návratnosť zdvojnásobí. Využitie kapacity je premennou výroby-alebo{19}}prerušenia - nevybudujte linku 10 t/d, ak môžete zabezpečiť surovinu len na 4 t/d.

 

 

4. Veľký-rozsah: 20+ ton za deň

 

Komu sa to hodí

Zavedené továrne s bezpečnými, viacročnými{0}}zmluvami o surovinách a exportne{1}}orientovanými predajnými kanálmi. Toto nie je počiatočná úroveň.

 

Odhadované investičné a prevádzkové parametre

 

Položka Typický rozsah (odhad)
Kompletná výrobná linka (veľkokapacitný peletizátor, veľká rotačná sušička, viacstupňové chladenie, automatické vrecovanie, zber prachu) 800 000 – 1 500 CNY,000+
Stavebné práce (fabrika, dvor na suroviny, sklad hotových výrobkov) Veľmi závislé-od lokality; rozpočet samostatne
Požiadavka na napájanie 380 V trojfázový-; celkový inštalovaný výkon 200–500+ kW
Operátori 10+ (výroba, údržba, kontrola kvality, logistika)
Denný výkon 20–40+ t

Veľké-riadkové citácie sú špecifické{1}}pro projekt. Vyššie uvedený sortiment pokrýva typickú čínsku-radu na kľúč, s výnimkou stavebných prác.

 

Zisk: ide o odbernú zmluvu

Veľké linky nezarábajú peniaze na spotovom trhu. Zisk pochádza z-dlhodobých dohôd o dodávkach s elektrárňami na biomasu (domácimi) alebo exportnými odberateľmi (Japonsko, Južná Kórea, EÚ). Vývoz-kvalitných peliet môže dosiahnuť viac ako 1 200 CNY/t, ale cena je spojená s nákladmi na dodržiavanie predpisov (pozri časť 5).

 

Pri 3 000 – 5 000 t/rok môže dobre prevádzkovaná veľká linka dosiahnuť ročný čistý zisk v rozsahu 1,5 – 2,5 milióna CNY (odhad trhu), ale to predpokladá stabilnú cenu suroviny, vysoké využitie a uzatvorenú zmluvu o odbere. Žiadnu z týchto troch nemožno považovať za samozrejmosť.

 

 

5. Súlad s trhom EÚ: Čo potrebujú vývozcovia vedieť

 

Ak váš podnikateľský plán predpokladá export do Európskej únie, pravidlá sa podstatne zmenili s RED III - revidovanou smernicou o obnoviteľných zdrojoch energie prijatou ako nariadenie (EÚ) 2023/2413. Dôležité sú tri veci:

 

  1. Kritériá trvalej udržateľnosti a skleníkových plynov sú povinnépre zariadenia s tepelným príkonom väčším alebo rovným 20 MW (tuhá biomasa) a väčším alebo rovným 2 MW (palivá z plynnej biomasy). Členské štáty môžu stanoviť prísnejšie prahové hodnoty.
  2. Certifikáciu nevyhlasuje tretia-strana, nie{1}}osoba.EÚ uznáva dobrovoľné schémy, ako sú ISCC EU a SBP (Program udržateľnej biomasy) na preukázanie súladu. Systém overí váš spotrebiteľský reťazec od pôvodu suroviny až po miesto dovozu.
  3. Na kvalite záleží zvlášť.ENplus® je dominantná certifikácia kvality peliet v Európe, ktorá zahŕňa ENplus A1 (prémiový, popol menší alebo rovný 0,7 %), triedy A2 a B podľa ISO 17225-2. Kupujúci bežne špecifikujú ENplus® A1 pre obytné vykurovanie a A2/B pre priemyselné kotly.

 

RED III je záväzná legislatíva EÚ, nie dobrovoľná značka. Vývozcovia by mali včas zapojiť notifikovaný certifikačný orgán -, kým stanovenie požiadaviek na audit trail pre suroviny na biomasu môže trvať mesiace. Nepodpisujte odberné zmluvy podmienené certifikáciami, ktoré ste ešte nezískali.

Oficiálny právny text RED III je zverejnený na EUR-Lex a schému ENplus® spravuje Európska rada pre pelety (enplus-pellets.eu). Dokumentácia ISCC EÚ je dostupná na adrese iscc-system.org. Tieto zdroje uvádzame v sekcii Referencie.

 

 

6. Model návratnosti: Zapojte svoje vlastné čísla

 

Žiadna zverejnená tabuľka zlomu nemôže zodpovedať vašim miestnym podmienkam. Použite tento vzorec:

 

Návratnosť (mesiace)=Celková investícia ÷ (mesačné tony × čistý zisk na tonu)

kde:

  • Celková investícia= vybavenie + inštalácia + stavebné práce + počiatočný pracovný kapitál
  • Mesačné tony= denný menovitý výkon × prevádzkové dni za mesiac × miera využitia kapacity (zriedka 100 %; na ​​plánovanie použite 60 – 80 %)
  • Čistý zisk na tonu= predajná cena − (náklady na suroviny + elektrina + práca + spotrebný materiál + balenie + logistika) za tonu

 

Dva príklady scenárov - doplňte svoje vlastné čísla:

 

Parameter Scenár A (malý) Scenár B (stredný)
Menovitá kapacita 2 t/d 10 t/d
Op. dni/mesiac 25 26
Využitie 80% 70%
Skutočná mesačná produkcia 40 t 182 t
Predajná cena (CNY/t) 900 1,000
Celkové náklady (CNY/t) 600 750
Čistý zisk (CNY/t) 300 250
Mesačný čistý (CNY) 12,000 45,500
Investície (CNY) 75,000 500,000
Návratnosť (mesiace) ~6.3 ~11

Všetky ceny sú ilustratívne odhady trhu. Jediné čísla, na ktorých záleží, sú čísla z vašej vlastnej cenovej ponuky a miestneho prieskumu nákladov. Začnite tam.

 

 

7. Štruktúra nákladov podľa úrovne kapacity

 

Nákladová položka Malé (1 – 3 t/d) Stredná (5 – 15 t/d) Veľké (20+ t/d)
Vybavenie (odhad) 50 000 – 80 000 CNY 400 000 – 600 000 CNY 800 tis. CNY – 1,5 milióna a viac
Napájanie 220 V (asi 380 V) 380 V trojfázový- 380 V trojfázový-
Inštalovaný výkon (celkový) ~15-30 kW ~55–132 kW ~200 – 500+ kW
Operátori za zmenu 1–2 3–5 10+
Podlahová plocha 20–40 m² 150–300 m² 500–1,000+ m²
Náklady na suroviny/t (odhad) 0 – 150 CNY 100 – 250 CNY 150 – 300 CNY
Náklady na elektrinu/t (odhad) 80 – 120 CNY 60 – 90 CNY 50 – 80 CNY
Cena práce/t (odhad) 50 – 100 CNY 30 – 60 CNY 20 – 40 CNY
Celkové náklady na-tonu (odhad) 130 – 370 CNY 190 – 400 CNY 220 – 420 CNY
Typická predajná cena (domáca) 800 – 1 000 CNY 900 – 1 100 CNY 950 – 1 200 CNY
Rozsah čistého zisku (CNY/t) 430 – 870 CNY 500 – 910 CNY 530 – 980 CNY

Dôležité:Toto sú referenčné odhady, nie cenové ponuky. Náklady na suroviny sa pohybujú od nuly (slama{1}}vyzbieraná vlastnými silami) po trhovú cenu (nakúpené piliny). Sadzby za elektrinu sa líšia podľa provincie a tarifnej triedy. Cena práce závisí od regiónu. Rozsah čistého zisku je široký, pretože predpoklady-na strane nákladov sú široké. Vždy vytvorte nákladový model zdola{7}}na základe vlastných údajov.

 

 

8. Ako si vybrať: Kontrolný zoznam rozhodnutí

 

Pred kontaktovaním dodávateľa si odpovedzte na týchto päť otázok:

 

  1. Surovina:Aký druh (tvrdé drevo/mäkké drevo/slama/ryžová šupka), aký obsah vlhkosti pri zbere, aké náklady na tonu, aký mesačný objem je zaručený?
  2. Výkon:Máte na stránke 380 V trojfázové-? Ak len 220 V, váš strop je zhruba 3–5 t/d.
  3. Kupujúci:Kto kúpi pelety - miestne farmy, priemyselné kotly, elektrárne na biomasu alebo exportní obchodníci? Každý kanál má iné špecifikácie kvality, požiadavky na objem a platobné podmienky.
  4. Certifikácia:Požaduje váš kupujúci ENplus®, ISCC EU alebo SBP? Ak áno, rozpočítajte si 6 – 12 mesiacov a značné náklady na prípravu auditu a priebežné dodržiavanie predpisov.
  5. Pracovný kapitál:Dokážete financovať 2 – 3 mesiace nákladov na nákup surovín a prevádzkové náklady, kým príde prvá platba od zákazníka?

 

 

FAQ

 

Q1. Aký je najmenší ziskový stroj na pelety na drevnú štiepku?

Malý-stroj na pelety, ktorý produkuje 1 až 3 tony denne, môže byť ziskový pre rodinné dielne a začínajúce vidiecke podniky, keď sú suroviny (slama, piliny, zvyšky dreva) dostupné lokálne za nízke alebo nulové náklady. Investícia do vybavenia základnej{4}}úrovne sa odhaduje na 50 000 – 80 000 CNY s 1 – 2 operátormi a napájaním 220 V. Ziskové marže do veľkej miery závisia od miestnych nákladov na suroviny a predajnej ceny peliet -, ak musíte kupovať piliny za trhové ceny, hospodárnosť linky 2 t/d bude obmedzená. Najprv urobte miestny prieskum nákladov.

 

Q2. Ako dlho trvá návratnosť investície do linky na výrobu stredných peliet?

Na základe linky 10 t/d s odhadovaným čistým ziskom 200 – 400 CNY na tonu a mesačnou produkciou ~ 250 – 300 ton je odhadovaná doba návratnosti približne 10 – 18 mesiacov. Skutočná návratnosť závisí od nákladov na suroviny, predajnej ceny, využitia kapacity (reálne{8}}sadzby vo svete sú často 50 – 70 %, nie 100 %) a miestnych sadzieb za elektrinu. Použite vzorec návratnosti v časti 6 s vlastnými číslami.

 

Q3. Potrebujem špeciálnu certifikáciu na vývoz drevených peliet do EÚ?

áno. Smernica EÚ o energii z obnoviteľných zdrojov (RED III, nariadenie (EÚ) 2023/2413) stanovuje povinné kritériá udržateľnosti pre pevnú biomasu využívanú na výrobu energie. Vývozcovia zvyčajne potrebujú certifikáciu-treťou stranou prostredníctvom uznávaných systémov, ako sú ENplus® (kvalita podľa ISO 17225-2) a ISCC EU alebo SBP (udržateľnosť a úspory skleníkových plynov). Požiadavky závisia od veľkosti závodu, pôvodu suroviny a konečného{10}}použitia. Pred uzavretím vývozných zmlúv si vždy overte aktuálne požiadavky u notifikovaného certifikačného orgánu. Oficiálny text RED III je na EUR-Lexe; Informácie ENplus® sú na enplus{13}}pellets.eu; Dokumentácia ISCC EÚ je na iscc-system.org.

 

Referencie

  1. ISO 17225-2:2021 - Tuhé biopalivá - Špecifikácie a triedy palív – Časť 2: Triedené drevené pelety. https://www.iso.org/standard/76088.html (zverejnené v roku 2021)
  2. ENplus® Drevené pelety Certifikačná schéma. Európska rada pre pelety. https://enplus-pellets.eu/ (vstup 2026-08-06)
  3. Nariadenie (EÚ) 2023/2413 (RED III) -, ktorým sa mení a dopĺňa smernica (EÚ) 2018/2001 o podpore energie z obnoviteľných zdrojov. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=OJ:L_202302413 (Ú. v. EÚ L, 2023/2413, 31.10.2023)
  4. Certifikácia EÚ ISCC - Medzinárodná certifikácia udržateľnosti a uhlíka. https://iscc-system.org/certification/certification-schemes/iscc-eu/ (prístup 2026-08-06)
  5. Program udržateľnej biomasy (SBP) - Dokumenty EÚ RED III. https://sbp-cert.org/eu-rediii-documents/ (prístup 2026-08-06)
  6. Všetky vyššie uvedené normy a regulačné referencie boli overené oproti oficiálnym zdrojom k dátumu vydania. Investičné údaje a odhady zisku sú trhové-indikatívne a nemali by sa považovať za cenové ponuky alebo záruky.

 

Ste pripravení postaviť svoju výrobnú linku na pelety?

Povedzte nám svoj cieľový denný výkon, typ suroviny a cieľový trh -, do 24 hodín pripravíme konfiguráciu a cenovú ponuku.

 

Odoslať dopyt

 

Alebo e-mailomwood@mikimz.com· WhatsApp+86 136 7305 0773

 

Tiež sa vám môže páčiť

Zaslať požiadavku